top of page
muizas vesture 34.jpg
Virkas muiža

VIRKAS MUIŽAS VĒSTURE

MUIŽAS VĒSTURE

Pirmie ieraksti par muižu atrodami 1494. gadā. Tie stāsta, ka pirmais muižas īpašnieks bijis bruņinieku pēctecis Jirgens fon Firkss, kurš 1494. gadā saņēmis lēnī zemi no Livonijas ordeņa Kuldīgas komturejas un uzcēlis te pirmo namu. Muižas nosaukums radies no tās pirmā īpašnieka uzvārda – Firkss, kas latviešu valodā pārveidots kā Virks. Vēlāk Firksu dzimta zemi pārdevusi hercogam Pēterim Bīronam, kurš to tālāk iztirgojis fon der Brinkenam. Savukārt, tas to pārdevis Verneram fon Bēram no Ugāles, līdz muižu nopircis viens no slavenajiem fon Sakeniem.

Iesākumā Virkas muiža celta kā vasaras muiža, izmantojot Šveices māju stilistikas paraugu, bet vēlāk iekļāvusies Kuldīgas pilsētas apbūvē. Agrāk Virkas muižai (tautā sauktai arī par Althof – Vecmuižu)  piederējusi 372 ha zemes, bet līdz mūsdienām saglabājies vien muižas ēkas priekšpusē esošais parks, kas izveidots 19. gadsimtā. Tajā kādu laiku atradusies skaista betona strūklaka, kuru 1952. gadā veidojusi Kuldīgas daiļamatniecības studente Ramona Zomerfelde. Diemžēl strūklaka 70. gados tikusi demontēta un tās daļas tagad tiek izmantotas kā puķu podi. 

Gadu gaitā muiža ir izgājusi cauri dažādiem pārbaudījumiem. 18. gadsimta beigās šeit izveidota pirmā luterāņu skola apriņķī, kas kļuva par gaismas un kultūras nesēju tautā. Otrā pasaules kara laikā te ir bijis krievu karavīru hospitālis. Karam beidzoties, te izvietota mašīnu un traktoru stacija, bet 60. gados – kopmītnes “Lauktehnikas” strādniekiem. 1991. gadā šeit izveidots kungu nams, nedaudz vēlāk arī vīna un minigolfa klubs, tūrisma informācijas centrs, kafejnīca un jauniešu viesnīca, pat netradicionālās medicīnas iestāde. Un kādu laiku muiža kalpojusi arī kā daudzdzīvokļu māja vietējiem iedzīvotājiem.

Kopš 2014. gada muižai ir piešķirts vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss, bet 2018. gadā Virkas muižā tika uzsākta apjomīga renovācija, kur liels darbs un investīcijas ir ieguldītas ne vien ēkas restaurēšanā un atjaunošanā, bet arī risinājumos, kā apvienot senatnes elpu ar mūsdienu prasībām. Nākotnē muižā ir paredzēts ierīkot arī SPA telpas, kur viesi varēs pilnībā atpūsties un aizbēgt no ikdienas steigas. 

Lai arī muižas leģenda ir kā liels noslēpums maz atrodamās informācijas dēļ, tāpat kā senāk muiža turpina būt patvērums un veldze ceļotājiem. 

VIRKAS MUIŽA CAURI LAIKIEM

bottom of page